Campbellsville University presents Excellence in Teaching Awards

0
436

Campbellsville University recognized 197 teachers from across Kentucky in its annual Excellence in Teaching Award Program. The awards were presented May 11 during a ceremony at the school.

Districts may nominate one preschool or elementary school teacher, one middle school teacher and one high school teacher for the award. A total of 3,946 teachers have received the Excellence in Teaching Award since the program began in 1987. This year’s honorees included 192 teachers from 66 public school districts.

Here are the award recipients from Kentucky public schools, listed by district:

  • Adair County – Courtney Collins, Adair County Primary Center; Lachana Scholl, Adair County Middle School; Chad Parnell, Adair County High School
  • Anderson County – Krista Sawyer, Saffell Street Elementary School; Nick Cann, Anderson County Middle School; Sharon Sutherland, Anderson County High School
  • Bardstown Independent – Angel Filiatreau, Bardstown Early Childhood Center; Eric Hardin, Bardstown Middle School; Richae Logan, Bardstown High School
  • Barren County – Shanna Depp, Temple Hill Elementary School; Heather Meredith, Barren County Middle School; Michelle Crabtree, Barren County High School
  • Bell County – Shanna Philpot, Lone Jack School Center; Wayne Gambrel, Right Fork School Center; Brandon Salas, Bell County High School
  • Boyd County – Letitia Rudie, Summit Elementary and Catlettsburg Elementary schools; Courtney McClelland, Boyd County Middle School; Shelly Walter, Boyd County High School
  • Breckinridge County – Kirby Sebastian, Hardinsburg Elementary School; Alex Lovell, Breckinridge County Middle School; Justin Arnold, Breckinridge County High School
  • Bullitt County – Alicia Doyle, Old Mill Elementary School; Christina Stidom, Eastside Middle School; Monica Clark, North Bullitt High School
  • Burgin Independent – LesLye Turner, Burgin Independent School, elementary school; Taylor Bottoms, Burgin Independent School, middle school; Jennifer Barlow, Burgin Independent School, high school
  • Butler County – Ben Wilson, North Butler Elementary School; Anita Cardwell, Butler County Middle School; Leslie Glass, Butler County High School
  • Campbellsville Independent – Kaye Agathen, Campbellsville Elementary School; Katie Wilkerson, Campbellsville Middle School; Tyler Hardy, Campbellsville High School
  • Carter County – Rachel Harper, Prichard Elementary School; Mary Lou Beck, East Carter Middle School; Jeffrey Huffman, West Carter High School
  • Casey County – JoAnn Taylor, Walnut Hill Elementary School; Tara Luster, Casey County Middle School; Susan Leathers, Casey County High School
  • Caverna Independent – Kenetha Scott, Caverna Elementary School; Amanda Nutt, Caverna Middle School; Jeff Williams, Caverna High School
  • Cumberland County – Erika Murphy, Cumberland County Elementary School; Tiffany Riddle, Cumberland County Middle School; Kim Capps, Cumberland County High School
  • Daviess County – Marcia Tomes, Southern Oaks Elementary School; Jennifer McFadden, Daviess County Middle School; Carrie Whitmer, Daviess County High School
  • East Bernstadt Independent – Brandi Stokes, East Bernstadt Independent School, elementary school; Sandra Roberts, East Bernstadt Independent School, middle school
  • Edmonson County – Kendra Cline, South Edmonson Elementary School; Allison Bolton, Edmonson County Middle School; Jennifer Dooley, Edmonson County High School
  • Elizabethtown Independent – Sharon Billings, Morningside Elementary School; Cain Alvey, Talton K. Stone Middle School
  • Estill County – Traci Baber, Estill Springs Elementary School; Brandi Smith, Estill County Middle School
  • Fairview Independent – Kim Stambaugh, Fairview Elementary School; Holli McClelland, Fairview High School; Derek Cooksey, Fairview High School
  • Frankfort Independent – Stephanie Starkey, Second Street School; Keyana Brown, Second Street School; Alan Perry, Frankfort High School
  • Gallatin County – Debbie DeLauche, Gallatin County Upper Elementary School; Emily Lowe, Gallatin County Middle School; Michelle Schultz, Gallatin County High School
  • Garrard County – Tara Lewis, Paint Lick Elementary School; Audrey Nichols, Garrard Middle School; Tina Brogli, Garrard County High School
  • Graves County – Sarah Thompson, Symsonia Elementary School; Erica Hays, Graves County Middle School; Jason Caldwell, Graves County High School
  • Green County – Michelle Keltner, Green County Primary School; Amanda Snyder, Green County Middle School; Cortney Mooney, Green County High School
  • Greenup County – Samantha Unger, Argillite Elementary School; Melissa Travis, Wurtland Middle School; James Collier, Greenup County High School
  • Harlan County – Taylor Lankford, James A. Cawood Elementary School; Jeff Roberts, Wallins Elementary School; Chris Anama-Green, Harlan County High School
  • Harlan Independent – Leslie Goss, Harlan Elementary School; Cory Estep, Harlan Middle School; Cathy Thomas, Harlan High School
  • Harrison County – Angela Mattox, Eastside Elementary School; Kelly Whalen, Harrison County Middle School; Rachel Slusher, Harrison County High School
  • Hart County – Chelsi Meredith, LeGrande Elementary School; Joey Sexton, Memorial Elementary School; Whitney Laurie, Hart County High School
  • Hazard Independent – Traci Lindon, Roy G. Eversole Elementary School
  • Henry County – Rebecca Marrillia, New Castle Elementary School; Courtney Guthrie, Henry County Middle School; Adam Lugsch-Tehle, Henry County High School
  • Johnson County – Jeanne Reed, Flat Gap Elementary School; Pamela Burton, Johnson County Middle School; Sharon Stamper, Johnson Central High School
  • Kenton County – Melody Childers, Piner Elementary School; Lori Dennler, Dixie Heights High School
  • Knox County – Julie Shepherd, Lynn Camp Elementary School; Derrick Phipps, Knox County Middle School; Rodney Swafford, Knox Central High School
  • LaRue County – Karlotta Cecil, Abraham Lincoln Elementary School; Timothy Gross, LaRue County Middle School; Misty Bivens, LaRue County High School
  • Laurel County – Cindy Storm, Johnson Elementary School; Amy Gaines, South Laurel Middle School; Jamie Davis, North Laurel High School
  • Logan County – Jan Estes, Chandler’s School; Jennifer Jenkins, Adairville School; and Bryan Estes, Logan County High School
  • Madison County – Ashley Cornelison, White Hall Elementary School; Jeffrey McClain, Madison Middle School; William Dooley, Madison Southern High School
  • Marion County – Annette Jones, West Marion Elementary School; Kimberly Wright, Marion County Middle School; Ginger Allen, Marion County High School
  • Marshall County – Jennifer McClard, Sharpe Elementary School; Raylene Gagel, Marshall County High School
  • McCreary County – Gregory Duncan, Pine Knot Elementary School; Joy Waters, McCreary County Middle School; Tami Starrett, McCreary Central High School
  • Meade County – Allison Doutaz, Brandenburg Primary School; Sarah Nevitt, Stuart Pepper Middle School; and Kristin Hibbard, Meade County High School
  • Menifee County – LaJohnda Williams, Menifee County Elementary School; Megan Ison, Menifee County Elementary School; Jana Lindon, Menifee County High School
  • Mercer County – Julia Hammons, Mercer County Intermediate School; Barry Moser, King Middle School; Debra Teets, Mercer County High School
  • Metcalfe County – Jay White, Metcalfe County Elementary School; Whitney Curd, Metcalfe County Middle School; Shana Palumbo, Metcalfe County High School
  • Monroe County – Shelly Buck, Gamaliel Elementary School; Billie Cleary, Monroe County Middle School; Andrea Curtis, Monroe County High School
  • Montgomery County – Tammy Rutherford, Mount Sterling Elementary School; Morgan Miller, McNabb Middle School; Melissa Arnett, Montgomery County High School
  • Ohio County – Jackie Kaufman, Beaver Dam Elementary School; Crystal Geary, Ohio County Middle School; Scott Ford, Ohio County High School
  • Owen County – Gina Ayres, Owen County Elementary School; Casey Duvall, Maurice Bowling Middle School; Laura Dorton, Owen County High School
  • Owensboro Independent – Faith Harralson, Estes Elementary School; Kendel Hayden, Owensboro Middle School North; Beth Ewing, Owensboro High School
  • Pulaski County – Mandy Nicholas, Oak Hill Elementary School; Shasta Jones, Southern Middle School; Stephen Dykes, Pulaski County High School
  • Rockcastle County – Starla Benge, Brodhead Elementary School; Sabrina Schoolcraft, Rockcastle County Middle School; Debbie Coleman, Rockcastle County High School
  • Rowan County – Nikki Scott, Tilden Hogge Elementary School; Pamela Rowland, Rowan County Middle School; Kim Elam, Rowan County Senior High School
  • Russell County – Rebecca Skaggs, Salem Elementary School; Travis Miller, Russell County Middle School; Greg Allen, Russell County High School
  • Russellville Independent – Kaleigh Thomas, Russellville Preschool Academy; Kaitlin Maiden, Stevenson Elementary School; Conrad Reding, Russellville Junior Senior High School; Brian Brown, Russellville Junior Senior High School
  • Scott County – Ashlee McCullough, Western Elementary School; Erin Ball, Georgetown Middle School; Erin McIver, Elkhorn Crossing School
  • Simpson County – Patricia Coker, Simpson Elementary School; Justin Mitchell, Franklin-Simpson Middle School; Jeremy Loveall, Franklin-Simpson High School
  • Somerset Independent – Sandy Moore, Hopkins Elementary School; Erin Mullins, Meece Middle School; Gwynne Baker, Somerset High School
  • Spencer County – Vicky Thomas, Spencer County Elementary School; Michelle Gross, Spencer County Middle School; Kelly Heichelbech, Spencer County High School
  • Taylor County – Jayne Litton, Taylor County Intermediate School; Chastity Spalding, Taylor County Middle School; Lindsay Wayne, Taylor County High School
  • Union County – Amy Paris, Uniontown Elementary School; John Paris, Union County Middle School; Dana Davis, Union County High School
  • Warren County – Autumn Dennison, Oakland Elementary School; Jennifer Moore, Warren East Middle School; Kelly Reynolds, South Warren High School
  • Washington County – Anna Abell, Washington County Elementary School; Erica Baker, North Washington Elementary School; David Goodlett, Washington County High School
  • Wayne County – Angela Phillips, Monticello Elementary School; Annette Guinn, Wayne County Middle School; Roger Keith, Wayne County High School

LEAVE A REPLY